Ankara'dan ilk hac kafilesi dualarla uğurlandı

Ankara'dan ilk hac kafilesi dualarla uğurlandı

Diyanet İşleri Başkanlığının organizasyonuyla Ankara’dan kutsal topraklara gidecek hacı adaylarının ilk kafilesi, dualarla uğurlandı.

Diyanet İşleri Başkanlığının organizasyonuyla Ankara’dan kutsal topraklara gidecek hacı adaylarının ilk kafilesi, dualarla uğurlandı.

Kafilenin hareketi öncesinde Diyanet İşleri Başkanlığı’nca Esenboğa Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali'nde bir program düzenlendi.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı, Türk milletinin hac ibadetine yerine getirmek için gösterdiği hassasiyeti ifade ederek, "2 milyondan fazla insanımızın hacca gitmek için müracaat etmesi, 500 binden fazla insanımızın her yıl umreye gitmesi, o mübarek beldelere, Kabe-i Muazzama'ya ve Mescid-i Nebevi'ye duyduğu hasretten ve Cenab-ı Hakk'a karşı gösterdiği saygıdan gelmektedir" dedi.

Tıraşçı,  Hacca gitmeyi, o mübarek beldeleri görmeyi büyük bir hasretle bekleyen hacı adaylarını tebrik ederek, “Cenab-ı Hak, onları sağlık ve afiyet içinde bu ibadeti usulüne uygun olarak yapmaya muvaffak kılsın" ifadelerini kullandı. 

Diyanet İşleri Başkanlığı yetkililerince, hacı adaylarına, hac ibadetiyle ilgili seminerlerde bilgiler verildiğine işaret eden Tıraşçı, şöyle devam etti:

“Bundan sonrada hocalarımız, kafile başkanlarımız ve grup görevlilerimiz, Mekke ve Medine’de görevlendirilen irşat ekibinde yer alan hocalarımız yeri geldikçe sizi bilgilendirecekler. Sizlerden istirhamım, sizlerin daha iyi ibadet edebilmeniz için rehber olarak görevlendirilen önce kafile başkanlarınıza ve din görevlisi arkadaşlarımıza uymanız. Onların sizden yapmanızı istediği şeyler, muhakkak suretle sizin daha iyi bir hac yapmanız, sağlıklı ve güvenli olarak bu ibadeti tamamlayıp ülkemize, eşinize, dostunuza çoluk çocuğunuza kavuşmanız içindir”

Hac ibadeti için büyük bir organizasyon yapıldığnı dile getiren Tıraşçı, “Bu organizasyonun en güzel bir şekilde tamamlanması adına Başkanlığımız ve Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz tüm hazırlıklarını tamamladı” diye konuştu.

Peygamber Efendimizin “Mebrur olan bir haccın karşılığı sadece ve sadece cennettir” buyurduğunu hatırlatan Tıraşçı, sözlerini şöyle tamamladı:

“Peygamber Efendimizin müjdesine nail olarak ailelerinize çocuklarınıza eş ve dostunuza dönmenize Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum. Hepinize hayırlı yolculuklar diliyorum.”

“Ankara’dan 5 bin 600 hacı adayı kutsal topraklara gidecek”

Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi Velid bin Abdulkerim El-Hireyci de hac yolcularına hizmet etmekten memnuniyet duyduklarını belirterek, hacıların ibadetlerini kolaylıkla yapmaları için gayret gösterdiklerini kaydetti.

Programın sonunda İl Müftü Vekili ve Çankaya İlçe Müftüsü Ali Gülden, hacı adayları için dua etti. 
Hacı adayları, daha sonra Medine'ye hareket etti.

Ankara’dan bu yıl hac ibadeti için 5 bin 600 hacı adayı kutsal topraklara gidecek.

Programa, Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Enver Günenç, Ankara İl müftülüğünden yetkililer ve çok sayıda hacı adayı ile yakını katıldı.